سهم چیست؟ 

  سهم به معنای بخشی از داراییهای یک شرکت یا کارخانه است. دارنده سهم به همان نسبتی که سهام در اختیار دارد در مالکیت شرکت و یا بنگاه تولیدی شریک است.

  خرید سهام چه نفعی دارد؟

  وقتی شخصی سهام شرکتی را  خریداری کند، سهامدار آن شرکت محسوب می شود و دارای حقوقی در آن شرکت خواهد بود که مهمترین آن دادن رأی برای انتخاب اعضای هیات مدیره به منظور اداره شرکت و دریافت سود سهام و مزایای سالانه و حق خرید سهام جدید در مواقع افزایش سرمایه است. افزون بر این معمولاً ارزش سهام از نظر حفظ ارزش سرمایه در جهت عکس خرید تورم عمل می کند، یعنی هر چه ارزش پول کمتر می شود، سهام افزایش می یابد  

  سهامداران شرکت های پذیرفته شده در بورس از چه مزایایی استفاده می کنند؟

  با توجه به امکاناتی که بورس در اختیار دارد می تواند با اعزام نمایندگان خود به مجامع عمومی شرکت ها و از طریق مؤسسات حسابرسی معتمد بورس از تضییع حقوق سهامداران جزء که از طریق بورس سهامدار شده اند ، در شرکت جلوگیری نماید.
  در ضمن اگر سهامداران احتیاج به پول نقد داشته باشند می توانند سهام خود را از طریق این بازار به سهم تبدیل کنند.

   آیا می توان سهام خرید؟

  در خرید سهام محدودیتی وجود ندارد و هرکس می تواند از یک سهم تا هر تعدادی که مایل باشد، سهم خریداری نماید.

   آیا می توان برای فرزندان صغیر یا افراد تحت تکفل سهام خرید؟

  بله، در این زمینه هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد.


  قیمت یک سهم تحت تأثیر چه عواملی است؟

  قیمت سهم غالباً تحت تأثیر دو گروه از عوامل است.

  عوامل درونی یعنی وضعیت شرکت هایی که سهام آن ها در بورس مورد معامله قرار می گیرد
   
  عوامل بیرونی که غالباً شرکت ها بر آن کنترلی ندارند، مانند عوامل اقتصادی و سیاسی

  آیا سهام تمام شرکت ها در بورس مورد معامله قرار می گیرد؟

  اوراق بهادار خیر، اولاً شرکت ها باید به صورت سهامی عام باشند و دوم این که قیمت آن ها در فهرست نرخ های بورس درج شده باشد.   

  خدمات سهام پس از فروش چه خواهد بود؟

  سهامداران پس از خرید سهم نیازمند پاره ای اطلاعات از جمله تاریخ تشکیل مجامع و چگونگی پرداخت سود سهام می باشند. سهامداران می توانند این گونه اطلاعات را از کارگزار خود و یا از رسانه های گروهی و روابط عمومی بورس کسب کنند.

  سهامدار در مجامع عمومی عادی و فوق العاده شرکت ها از چه حقوقی برخوردار است؟

  الف) در مجامع عمومی عادی، سهامدار می تواند در زمینه تصویب صورت هایی مالی سالیانه اظهار نظر و اعلام رأی نماید.
  ب) در مجامع عمومی فوق العاده، سهامدار می تواند نسبت به چگونگی افزایش سرمایه، مقدار آن و منابع تأمین آن از طریق آورده نقدی ، سهام جایزه و تبدیل مطالبات سهامداران اظهار نماید.

  سهامداران چگونه سود سهام خود را دریافت می کنند؟

    پس از پایان سال مالی و تشکیل مجمع عمومی طبق قانون تجارت، شرکت ها موظف به پرداخت سود سهم مصوب مجمع ظرف ۸ ماه از تاریخ تصویب هستند حتی در صورتی که صاحب سهم اقدام به فروش سهم بعد از برگزاری مجمع کند، مستحق دریافت سود سهام فروش رفته خواهد بود.

  چگونه سهامداران می توانند در افزایش سرمایه شرکت ها مشارکت نمایند؟

  سهامدارانی که قبل از تاریخ تشکیل مجمع عمومی فوق العاده اقدام به خرید سهام نمایند ، مستحق دریافت سهم ناشی از افزایش سرمایه شرکت خواهند بود.
  لازم به یادآوری است که مزایای ناشی از افزایش سرمایه می تواند به صورت دریافت سهام به قیمت اسمی و یا رایگان باشد که این خود در بر گیرنده سود قابل ملاحظه ای برای سهامداران است.