عوامل تأثیرگذار بر قیمت سهام – چه عواملی باعث تغییر در قیمت سهام می‌شود؟

تابلوخوانی در بورس تحلیل بنیادی (فاندامنتال) تحلیل تکنیکال فیلترنویسی در بورس مدیریت سرمایه مفاهیم اولیه سرمایه‌گذاری در بورس نحوه خریدوفروش سهام

عوامل تأثیرگذار بر قیمت سهام – چه عواملی باعث تغییر در قیمت سهام می‌شود؟

عوامل تأثیرگذار بر قیمت سهام عوامل تأثیرگذار بر قیمت سهام چیست؟ چه عواملی باعث تغییر در قیمت سهام می‌شود؟ هر فردی که وارد دنیای بورس می‌شود قصد دارد تا با…

توسط مهندس محمد میرکو
-- آخرین بروزرسانی : 28-09-2020
-- بازدیدها : 25
اشتراک گذاری در :
امتیازدهی به مطلب :

عوامل تأثیرگذار بر قیمت سهام

عوامل تأثیرگذار بر قیمت سهام چیست؟ چه عواملی باعث تغییر در قیمت سهام می‌شود؟

عوامل تأثیرگذار بر قیمت سهام

هر فردی که وارد دنیای بورس می‌شود قصد دارد تا با خرید سهام مناسب به سود برسد. در واقع عمده این بازدهی از اختلاف قیمت سهام در زمان خرید و فروش به دست می‌آید، به این صورت که شما باید یک سهم را با تحلیل، در قیمت مناسب بخرید و پس از افزایش قیمت سهم آن را در قیمت مناسب به فروش برسانید. کسانی که به تازگی وارد بورس می‌شوند این سؤال در ذهنشان نقش می‌بندد که چه عواملی موجب تغییر قیمت سهام می‌شود، اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که این سوال برایتان پیش آمده در این مقاله با ما همراه شوید تا با یکدیگر عوامل اثرگذار بر قیمت سهام را بررسی کنیم و ببینیم در واقع چه عواملی باعث تغییر قیمت سهام می‌شود.

تغییرات قیمت سهام بر چه اساسی انجام می‌شود؟
چه عواملی باعث کاهش یا افزایش قیمت سهام می‌شود؟

اگر بخواهیم به طور کلی نگاهی به این موضوع داشته باشیم باید بگوییم مانند تمامی بازارهای دیگر، مانند بازار مسکن، بازار طلا، بازار خودرو و… در بازار بورس هم اصلی‌ترین عامل اثرگذار بر قیمت، نسبت عرضه و تقاضا می‌باشد. یعنی هر قدر عرضه بیشتر باشد خریداران مبلغ کمتری را برای خرید اعلام می‌کنند و برعکس.

عوامل تأثیرگذار بر عرضه و تقاضا

حال می خواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم که چه عواملی باعث افزایش یا کاهش تقاضا و عرضه می‌شود؟

 سه دسته عوامل بر قیمت سهام یک شرکت تأثیرگذارند:

1)عوامل محیطی

 2) عوامل مرتبط با صنعت

  3)عوامل درونی شرکت

عوامل محیطی

منظور از عوامل محیطی یا کلان عواملی هستند که به سیستم اقتصادی و سیاسی مربوط می‌شوند و در اختیار شرکت نیستند که شامل وضعیت اقتصادی و سیاسی جامعه، سیاست‌های کلان پولی، مالی و ارزی، قوانین و مقررات حاکم بر جامعه، بودجه کشور، نرخ تورم و… می‌باشند.

عوامل مرتبط با صنعت

شرکت‌های پذیرفته شده در بورس از صنایع فلزات اساسی، خودروسازی، صنایع پتروشیمی، پالایشگاهی و… می‌باشند که هر کدام از این صنایع را باید جداگانه بررسی نمود.

در واقع عواملی چون نحوه قیمت گذاری محصولات صنایع، رقابتی یا انحصاری بودن شرکت، میزان عرضه و تقاضا، حجم سرمایه‌‌گذاری در صنعت، وضعیت صنایع مرتبط و تحولات فناوری برروی قیمت محصولات و میزان عرضه و تقاضا تأثیرگذار است.

عوامل درونی

سومین عاملی که بر روی قیمت سهام و میزان عرضه و تقاضا تأثیرگذار است و بسیار هم اهمیت دارد عوامل درونی شرکت می‌باشد که در واقع تحت اختیار شرکت است و به درون شرکت مربوط می‌شود.

این عوامل عبارتند از:

قابلیت نقدشوندگی سهام

طرح های توسعه شرکت

میزان سهام شناور

ترکیب سهام‌داران شرکت

میزان سودآوری شرکت

ثبات شرکت

نسبت قیمت به درآمد سهم(P/E)

از ضروریات یک سرمایه‌گذاری خوب بررسی همه‌جانبه یک سهم است، سعی کردیم در این مقاله تمامی عوامل مؤثر در میزان عرضه و تقاضا و قیمت یک سهم را در اختیار شما قرار دهیم، امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شود.

لینک ورود به پیج اینستاگرام خانه بزرگان بورس

اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستانتان در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید:
اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x