برای سرمایه گذاری در بورس از کجا شروع کنم

آشنایی با بورس

برای سرمایه گذاری در بورس از کجا شروع کنم

برای سرمایه گذاری در بورس از کجا شروع کنم. برای شروع سرمایه‌گذاری موفق در بورس بایستی این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید. اگر اکنون تصمیم شما برای ورود به…

توسط مهندس محمد میرکو
-- آخرین بروزرسانی : 28-09-2020
-- بازدیدها : 52
اشتراک گذاری در :
امتیازدهی به مطلب :

برای سرمایه گذاری در بورس از کجا شروع کنم. برای شروع سرمایه‌گذاری موفق در بورس بایستی این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید. اگر اکنون تصمیم شما برای ورود به دنیای بورس قطعی شده و دانش بورسی شما صفر است در این مقاله با ما همراه شوید.

برای سرمایه‌گذاری در بورس از کجا شروع کنم

برای سرمایه گذاری در بورس از کجا شروع کنم

بدون تعارف!!

اگر شما از آن دسته افراد هستید که با اعتقاد به موارد زیر می‌خواهید وارد دنیای بورس شوید، بدون تعارف باید بگویم بیشتر در مورد تصمیمتان فکر کنید، چون این یک شروع بد است:

  • بدون اینکه حتی مفاهیم ابتدایی را بدانید در بورس شروع به سرمایه‌گذاری و معامله‌گری کنید.
  • به دنبال پولدار شدن سریع باشید.
  • تصور کنید بورس قمار است پس نیاز به آموزش ندارد.
  • معاملات را از روی احساسات انجام دهید و عجله کنید.
  • تا یک معامله سودده داشتید با قرض گرفتن از بانک و اطرافیان و فروش دارایی‌هایتان وارد بورس شوید.
  • برای یادگیری و پیشرفت وقت و انرژی نگذارید و توقع داشته باشید بدون پرداخت بهای موفقیت، آنرا بدست آورید.
  • مسئولیت پذیر نباشید و مقصر ضررهای احتمالی‌تان را، بازار، مردم و سهامداران عمده بدانید.

مراحل ورود به دنیای سرمایه‌گذاری در بورس 

1)آشنایی با روش‌های سرمایه‌گذاری در بورس

2)نحوه دریافت کد معاملاتی

3)معرفی آموزش‌های حرفه‌ای در بازار بورس

 

برای اینکه بدانیم که آیا سرمایه‌گذاری در بورس خوب است به مقاله آیا سرمایه‌گذاری در بورس خوب است مراجعه نمایید.

 

1-آشنایی با روش‌های سرمایه‌گذاری در بورس

در بورس، می‌توانیم به دو روش مستقیم(بدون واسطه) و غیرمستقیم(با واسطه)سرمایه‌گذاری کنیم.

در روش سرمایه‌گذاری مستقیم سرمایه‌گذار شخصا اقدام به خرید و فروش سهام می‌کند که اینکار نیاز به داشتن دانش و مهارت کافی می‌باشد.اما گاهی افراد علاقه و زمان کافی را برای  سرمایه‌گذاری مستقیم ندارند که در این صورت می‌توانند از سرمایه‌گذاری به شیوه غیرمستقیم استفاده کنند، در این روش با توجه به اینکه سرمایه شما به دست اشخاص دیگری قرار می‌گیرد و سرمایه‌گذاری شما به تصمیمات آنها وابسته می‌شود، شما باید اطمینان کافی از آنها داشته باشید. این افراد به نیابت از شما کار سرمایه‌گذاری را انجام می‌دهند که به آنها واسطه‌های مالی هم گفته می‌شود. واسطه‌های مالی در ازای سرمایه‌گذاری ای که برایتان انجام می‌دهند کارمزد دریافت می‌کنند. واسطه‌های مالی تحت نظارت سازمان بورس هستند و برای کاری که انجام می‌دهند از سازمان بورس مجوز می‌گیرند.

دو نوع واسطه مالی داریم:

 

1)صندوق‌های سرمایه‌گذاری

یک صندوق سرمایه‌گذاری مجموعه‌ای ازسهام، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار است که توسط  یک گروه متخصص اداره می‌شود. به هر سهم در صندوق‌های سرمایه‌گذاری واحد یا یونیت گفته می‌شود که در ایران معمولا هر کدام از ان یونیت‌ها قیمتی معادل 100000 تومان دارند.صندوق سرمایه‌گذاری منابع مالی را که در اختیار دارد در جاهای مختلف مثل اوراق بهادار ، اوراق مشارکت و بانک سرمایه‌گذاری می‌کند و سعی می‌کند با اینکار اصطلاحا یک سبد سرمایه‌گذاری تشکیل دهد تا باعث کاهش ریسک سرمایه‌گذاری شود. مثلا قسمتی از منابع مالی را در بورس سرمایه‌گذاری می‌کند، حالا اگر بورس رشد خوبی داشته باشد صندوق هم از این رشد بهره‌مند می‌شود و اگر هم به دلایلی بورس افت کند فقط آن بخش از منابع صندوق که در بورس سرمایه‌گذاری شده دچار زیان می‌شود.

2)شرکت‌های سبد‌گردان

سبد‌گردان شخص حقوقی است که در قالب قراردادی مشخص  و به منظور کسب انتفاع، به خرید و فروش  سهام  و اوراق بهادار برای سرمایه‌گذار می‌پردازد. فعالیت سبد‌گردانی به این مفهوم است که سبدگردان دارایی‌های شما را بر اساس تشخیص خودش در قالب یک سبد سرمایه‌گذاری می‌چیند و بر اساس  مهارتی که دارد نسبت به خرید و فروش یا نگه‌داری آن دارایی‌ها اقدام می‌کند.

تفاوت سبدگردانی با صندوق‌های سرمایه‌گذاری

مهمترین تفاوت سبدگردانی با صندوق‌های سرمایه‌گذاری این است که در فرایند سبدگردانی برای هر فرد سرمایه‌گذار به صورت جداگانه یک سبد سرمایه‌گذاری تشکیل می‌شود که ترکیب آن سبد با توجه به سطح ریسک‌پذیری فرد سرمایه‌گذار تعیین می شود و در واقع نظرات فرد سرمایه‌گذار در مورد سرمایه‌گذاری‌‌اش در نظر گرفته می‌شود اما در صندوق شما این توانایی را ندارید که بتوانید نظرتان را روی دارایی‌های صندوق اعمال کنید و شما مالک یک واحد صندوق هستید که ترکیب دارایی‌های آن واحد بر اساس نظر مدیر صندوق است.

2-نحوه دریافت کد معاملاتی _کد بورسی

کد معاملاتی یک شماره منحصر به فرد است که تنها به شما اختصاص دارد و نشان‌دهنده هویت شما در بورس تهران است که برای دریافت آن باید در سامانه سجام ثبت نام کنید و یک کد رهگیری به موبایل شما پیامک می‌شود سپس باید وارد سایت یکی از کارگزاری‌ها شوید و در آنجا ثبت‌نام کنید،پس از این مرحله باید به کارگزاری مربوطه رفته و کد معاملاتی را دریافت کنید.

 

3)معرفی آموزش‌های حرفه‌ای در بازار بورس

هیچ فعالیتی در دنیا وجود ندارد که نیاز به مهارت نداشته باشد.پس سرمایه‌گذاری در بازار سهام هم نیاز به یادگیری برخی قوانین، اصطلاحات و مفاهیم دارد. پس از یادگیری مفاهیم اولیه بورس، باید بدانید کدام سهام یا اوراق بهادار را در چه زمانی بخرید و چه زمانی بفروشید تا بتوانید  کسب سود کنید. اینکار نیاز به آموزش مفاهیمی چون روانشناسی بازار، تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی، تابلو خوانی و… دارد و صد البته با کسب تجربه امکان‌پذیر می‌باشد. در این بخش باید بیشترین انرژی و زمان از شما صرف شود زیرا یک معامله نادرست به هر دلیل باعث از دست رفتن بخش بزرگی از سرمایه شما می‌گردد.

برای فالو کردن پیچ اینستاگرام خانه بزرگان بورس، اینجا کلیک نمایید.

 

با شرکت در دوره جامع نابغه بورس شو از حضور در هر دوره دیگری بی‌نیاز می‌شوید.

برای شرکت در دوره، به شماره واتساپ 09127316441 پیام بدهید.

اگر این مطلب را دوست داشتید برای دوستانتان در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید:
اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x